Zarażenie zarodźcem malarii

Andrzej
Capivit Piękne Włosy

Za wywołanie malarii odpowiedzialne są 4 rodzaje pasożytów, należące do rodziny Plasmodium. Wśród nich wyróżnia się Plasmodium falciparum, Plasmodium ovale, Plasmodium vivax, Plasmodium malariae. Spośród nich najgroźniejszy jest Plasmodium falciparum, który wywołuje najcięższą postać malarii. Często jest także przyczyną śmierci. Plasmodium falciparum znany jest także pod nazwą zarodziec sierpowy.

Osoby podróżujące do krajów, w których istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, powinny przede wszystkim dobrze zabezpieczyć się przed ukąszeniem komara. Część z nich nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, jednak w ciałach niektórych komarów znajdują się pasożyty, które powodują malarię.

W wyniku wkłucia się komara w skórę człowieka, do organizmu przedostają się jednocześnie zarodźce malarii. Wraz z krwią dostają się do różnych organów, takich jak np. wątroba. Pasożyty rozmnażają się oraz powodują pęcznienie i rozpad czerwonych krwinek. Jeżeli komar ukąsi chorego człowieka, zarodźce przedostaną się do ciała komara. Od tego czasu będzie on zarażał kolejne osoby. Warto pamiętać, że tylko jeden rodzaj komara może spowodowywać zarażenie malarią. Należy on do gatunku Anopheles. Niebezpieczeństwo istnieje także w wyniku kontaktu z krwią zarażonego. Nie wystarczy jedynie dotknąć krwi chorego. Rozwój choroby jest możliwy po wniknięciu jej do krwioobiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Zapobieganie malarii

Wyprawa do krajów tropikalnych wiąże się z ryzykiem zachorowania na malarię. Turyści, którzy nie stosują odpowiednich środków ochronny, narażeni są na liczne ukąszenia przez komary. Niebezpieczne są przede wszystkim te z rodzaju Anopheles. W ich organizmach mogą się bowiem znajdować zarodźce malarii. W wyniku ukąszenia przez takiego komara, przedostają się […]