Obszary występowania malarii

Andrzej
duac informacja dla pacjentów Wirus delta to inaczej żółtaczka typu d, która jest chorobą zakaźną

Podróż do niektórych państw zagranicznych wiąże się z ryzykiem zachorowania na panujące tam choroby. Jedną z nich jest malaria. W Polsce ta choroba praktycznie nie występuje. Przypadki zachorowań na malarię dotyczą podróżnych, którzy wybierają się do określonych zakątków świata. Przed wyprawą warto się zatem zapoznać z najpowszechniej występującymi chorobami.

Malaria zaliczana jest do jednych z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Tempo jej rozwoju jest dość szybkie. Już po 24 godzinach od momentu ugryzienia przez komara, może nastąpić śmierć. Chorobie można jednak skutecznie zapobiegać stosując odpowiednią profilaktykę.

Największe ryzyko zachorowania na malarię występuje w niektórych krajach afrykańskich. Dotyczy to przede wszystkich biedniejszych regionów, takich jak Etiopia czy Ghana. W przypadku tych krajów, ryzyko zachorowania dotyczy całego obszaru.

Wybierając się do takich krajów, jak Ekwador czy Egipt, ryzyko istnieje również, jednak jest ono ograniczone, głównie do określonych regionów. W takim przypadku także należy zachować ostrożność.

Szacuje się, że malaria występuje nawet w 100 krajach. Niekiedy są to regiony często odwiedzane przez turystów. Warto pamiętać, że wystarczy ukąszenie przez jednego komara, który zawiera drobnoustroje charakterystyczne dla malarii, żeby zachorować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Epidemiologia malarii

Malaria występuje w ponad 100 krajach, położonych w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Wiele z nich należą do krajów turystycznych, które co roku odwiedza sporo podróżnych. Nie przestrzeganie podstawowych zasad, zwiększa ryzyko ukąszenia przez komara. Jeżeli w ciele komara znajdują się zarodźce malarii, dochodzi do ich przeniesienia do organizmu ludzkiego. W […]