Malaria u dzieci

Capivit Total Action cena

Podróż do krajów zagrożonych malarią jest bardzo niebezpieczny w przypadku małych dzieci. W przypadku ukąszenia przez zarażonego komara, rozwój malarii u dzieci przebiega bardzo szybko. Niekiedy w ciągu kilku godzin mogą powstać powikłania bądź objawy groźne dla życia.

Ponadto u niektórych dzieci, początkowy rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do śmierci dziecka. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega rodziców przed podróżą z dzieckiem do krajów, w których malaria powszechnie występuje. Przede wszystkim należy unikać obszarów, w których stwierdzono obecność Plasmodium falciparum. Jest to pasożyt, który powoduje najcięższą odmianę malarii, która często kończy się śmiercią.

Jeśli wyprawa z dzieckiem jest konieczna, należy zachować odpowiednią ostrożność. Przede wszystkim w podróżnej apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwmalarycznych. Przy ich wyborze należy jednak wziąć pod uwagę wiek dziecka. Niekiedy skład leku nie jest wskazany dla malucha poniżej określonego roku życia. Warto zabrać także środki odstraszające komary, które dostępne są w formie aerozolu lub maści. Należy jednak unikać smarowania nimi rąk, bowiem w wyniku kontaktu z ustami, mogą spowodować różne skutki uboczne. Pokój, w którym śpi dziecko, powinien być wyposażony w moskitiery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *