Malaria występuje w ponad 100 krajach, położonych w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Wiele z nich należą do krajów turystycznych, które co roku odwiedza sporo podróżnych. Nie przestrzeganie podstawowych zasad, zwiększa ryzyko ukąszenia przez komara. Jeżeli w ciele komara znajdują się zarodźce malarii, dochodzi do ich przeniesienia do organizmu ludzkiego. W zależności od gatunku zarodźca, choroba może się rozwijać bardzo szybko.
Według różnych danych, na malarię co roku choruje 300-500 mln. Niektórzy są turystami, którzy wybrali się w podróż do kraju, w którym powszechnie występuje malaria. Największe zagrożenie zachorowania na malarię, istnieją wśród mieszkańców tych państw. Ocenia się, że jest to nawet 40-45%.
W Europie choroba ta praktycznie nie występuje, jednakże przypadki zachorowań na malarię zaobserwowano wśród mieszkańców Grecji w 2011 roku. Choroba nie rozprzestrzeniła się na cały kraj. Ryzyko zachorowania dotyczyło poszczególnych rejonów.
W krajach, w których malaria stanowi zagrożenie, możliwość zachorowania istnieje zazwyczaj przez cały czas. Niekiedy nasilenie zachorowań występuje wyłącznie w określonej porze roku.
Wśród osób, które zachorują na malarię, umiera ok. 1 mln. Choroba jest poważnym zagrożeniem przede wszystkim dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Większe ryzyko zachorowania istnieje także u osób z obniżoną odpornością.