Epidemiologia malarii

Andrzej
Capivit Piękne Włosy

Malaria występuje w ponad 100 krajach, położonych w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Wiele z nich należą do krajów turystycznych, które co roku odwiedza sporo podróżnych. Nie przestrzeganie podstawowych zasad, zwiększa ryzyko ukąszenia przez komara. Jeżeli w ciele komara znajdują się zarodźce malarii, dochodzi do ich przeniesienia do organizmu ludzkiego. W zależności od gatunku zarodźca, choroba może się rozwijać bardzo szybko.

Według różnych danych, na malarię co roku choruje 300-500 mln. Niektórzy są turystami, którzy wybrali się w podróż do kraju, w którym powszechnie występuje malaria. Największe zagrożenie zachorowania na malarię, istnieją wśród mieszkańców tych państw. Ocenia się, że jest to nawet 40-45%.

W Europie choroba ta praktycznie nie występuje, jednakże przypadki zachorowań na malarię zaobserwowano wśród mieszkańców Grecji w 2011 roku. Choroba nie rozprzestrzeniła się na cały kraj. Ryzyko zachorowania dotyczyło poszczególnych rejonów.

W krajach, w których malaria stanowi zagrożenie, możliwość zachorowania istnieje zazwyczaj przez cały czas. Niekiedy nasilenie zachorowań występuje wyłącznie w określonej porze roku.

Wśród osób, które zachorują na malarię, umiera ok. 1 mln. Choroba jest poważnym zagrożeniem przede wszystkim dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Większe ryzyko zachorowania istnieje także u osób z obniżoną odpornością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Zarażenie zarodźcem malarii

Za wywołanie malarii odpowiedzialne są 4 rodzaje pasożytów, należące do rodziny Plasmodium. Wśród nich wyróżnia się Plasmodium falciparum, Plasmodium ovale, Plasmodium vivax, Plasmodium malariae. Spośród nich najgroźniejszy jest Plasmodium falciparum, który wywołuje najcięższą postać malarii. Często jest także przyczyną śmierci. Plasmodium falciparum znany jest także pod nazwą zarodziec sierpowy. Osoby […]